Şef Bengi Kayhan

Şef Bengi Kayhan

 

Bengi Şef’in mutfakla olan ilişkisi çok erken yaşlarda başladı. Çalışan ebeveynlerin çocuğu olarak küçük yaşlarda kendi başına mutfakta yeni lezzetler keşfederek büyüdü. Hacettepe’de Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra kalbinin sesini dinleyerek tutkusu olan mutfak sanatına yöneldi.

Fransa’da Ticaret Meslek Lisesi’nin Aşçılık bölümünü kazanarak ilk aşçılık eğitimini aldı. Şef olma hayalini takip ettiği bu yolculukta Fransa’daki birçok restoran ve otellerde çalışarak kariyerini çizdi. Fransız ekolünde zenginleştirdiği deneyimlerinin ardından kendi topraklarına, Türkiye’ye dönme kararı aldı. Her zaman tutkusu olan Türk mutfağının geleneksel yöntemleri konusunda kendisini eğiterek Türk lezzetlerini yeniden yorumlamaya başladı.

Türkiye’deki birçok restoranda şeflik yaptığı gibi, farklı restoranlara danışmanlık da vererek mutfaklarına yeni bir yön verme fırsatı yakaladı. Bu deneyimlerle birlikte, ilerleyen yıllarda sadece restoranların menü ve lezzetlerine değil, aynı zamanda restorancılığın operasyonel kısmına da hakim olma fırsatı yakaladı. 2014 yılında Craftpit F&B danışmanlık firmasının ortağı olarak kendi firmasını kurduktan 3 yıl sonra yolu Koç Grubu’yla kesişti. Amerikan Hastanesi’nde 6 yıl boyunca restoran müdürlüğü yaparken, operasyonel süreçleri iyileştirdiği gibi zengin bir mutfak deneyimi de sundu.

2022 yılında %100 ekşi mayadan ilham alan Pardon ailesine katılan Bengi Şef, Fransız ekolü ve geleneksel Türk yöntemlerini harmanladığı bilgi ve tecrübesiyle birlikte, Boulangerie kültürüne sadık ama yenilikçi bir bakış açısıyla idari süreçleri yönetiyor.