Şef Taha Dinç

Doğa, toplum, gelecek ve en çok da kendimiz için bir seçim yapmamız gerekiyorsa, o da “ekşi mayalı” olsun...

Taha Şef, mutfağa olan tutkusunu çok genç yaşlarda Kütahya’da, Karapelit Köyü’nde keşfetti. Ahşap hamur teknelerinde iyi ekmek yapımı kültürüyle büyüyen Taha Şef, ilk profesyonel yemek eğitimini Bolu Mengen Aşçılar Anadolu Lisesi’nde aldı. Pasta şefi olma hayaliyle birçok otelde kariyer yaparak, yemek deneyimini zenginleştirdi.

Ekmeğin kurallarla değil, duyularla ve duygularla yapıldığı bir aileden gelen Taha Şef, ilk tutkusu olan ekmek yapımına kendi açtığı atölyede başladı. Özellikle ekşi mayaya olan ilgisi onu birçok kaynaktan farklı teknikleri araştırarak geliştirdiği ekşi mayalı ekmek yapımına yöneltti. O küçük atölye, lezzet, deneyim ve bilgi birikimiyle birlikte, Türkiye’de ilk defa ekşi mayalı ekmek üzerine eğitim veren bir yer haline geldi.  

2015’te, hayatının dönüm noktalarından biri olarak tanımladığı Mutfak Sanatları Akademisi’nde eğitmen şef ve pastacılık bölümünün yönetici şefi pozisyonlarında görev aldı. Hayalleri doğrultusunda birçok ekmeksevere ulaşarak, binlerce insana zengin ekmek deneyimini tanıttı, onlarca fırına danışmanlık verdi.

Günümüzün en önemli besin kaynaklarından biri olan ekmeğin doğru koşullarda üretilmesini ve tüketiciyle buluşmasını amaç edinen ve bu konuda Türkiye’nin en kapsamlı rehberlerinden biri olan “Karakılçık” kitabını yazarak sektöre kazandırdı.

2021 yılında Taha Şef ile Pardon Boulangerie’nin yolları benzeri olmayan bir mutfak deneyimini göstermek üzere kesişti. %100 ekşi mayadan ilham alan Taha Şef, yarattığı her ürünle yenilikçi olmaya çalışırken, unutulmaz bir yemek deneyimi sağlamaya ve geleneksel ekşi maya kültürüne her zaman sadık kalarak üretmeye devam ediyor.